RSS AKTUALITY 27.08.2017 BARC BI Survey 17: Qlik opäť zabodoval
RSS AKTUALITY 28.08.2017 GDPR: 7 oblastí, kde vieme účinne pomôcť
RSS AKTUALITY 08.08.2017 Webinár Qlik Sense June 2017 - teraz aj ON-DEMAND
RSS AKTUALITY 01.03.2018 Gartner: Qlik je ôsmy rok lídrom v oblasti business intelligence

Gartner označil Qlik za jedného z lídrov moderného BI už šiestykrát po sebe


Technologická spoločnosť sídliaca v USA, je dlhoročným popredným hráčom v oblasti moderných business intelligence (BI) riešení a visual analytics (známu aj ako data discovery). Analytická firma Gartner potvrdila pozíciu Qliku vo svojej výročnej analýze 2016 Business Intelligence and Analytics Platform Magic Quadrant Report. Výborné známky Qlik získal predovšetkým za komplexnosť svojej vízie a výkonnosť svojich riešení. Qlik si stále vo väčšej miere nachádza cestu aj do slovenských firiem. Najvýznamnejším domácim poskytovateľom riešení Qlik je implementačno-poradenská spoločnosť EMARK.


Gartnerov magický kvadrant poskytuje pohľad na to, ako sa darí trhu, významným hráčom, zároveň sa však pozerá aj na to, do akej miery dokážu riešenia užívateľom pomôcť prijímať rýchle a informované rozhodnutia. Správa hodnotí špičku v obore a za lídrov považuje vendorov, ktorí dokázali zareagovať na potreby trhu a pochopili a záleží im na svojich zákazníkoch a ich úspechu. Hlavnými atribútmi líderstva je podľa Gartnera schopnosť neustále inovovať, ako aj jasná vízia do budúcnosti.

Celú správu si môžete po jednoduchej registrácii stiahnuť TU.

Faktory úspechu podľa Gartnera
Zo správy vyplýva, že trhu dnes dominujú vendori, ktorí sa zameriavajú na agilitu a jednoduchosť používania, zároveň však aj na schopnosť riešení držať pevnú ruku nad procesmi, či tvorbu, distribúciu a využitie analytického obsahu v rámci platformy.

Trhoví lídri musia podľa správy Gartner zaujať jednoduchým, zrozumiteľným a atraktívnym cenovým modelom. U moderného BI a trhu s analytickými platformami sú totiž nákupné rozhodnutia ovplyvňované najmä biznisovými užívateľmi, nie IT oddeleniami. Tí vyžadujú jednoducho zvládnuteľné produkty, ktoré prinášajú jasnú biznisovú hodnotu a podporujú silnú analytiku. To všetko bez nejakej technickej expertízy a potreby nejako výraznejšie angažovať IT.

Qlik zabodoval výkonom, komplexnosťou a jednoduchým ovládaním
V Kvadrante lídrov správy Magic Quadrant for Business Intelligence and Analytics Platforms 2016 sa Qlik ocitol už šiesty rok po sebe. Svoju pozíciu si obhájil vďaka vysokej kvalite svojich produktov a vysokým známkam od zákazníkov. Analytici pasujú riešenia Qliku za jedny z najcelistvejších na trhu. Medzi najčastejšie skloňovanými dôvodmi sú trh a ekosystém; regulované data discovery prostredie; používatelia sú okamžite schopní zdieľať obsah a vysoká pripravenosť dát.

„Qlik žne úspechy aj vďaka svojmu „pionierstvu“ v oblasti data discovery a visual analytics,“ myslí si Martin Kostič, riaditeľ spoločnosti EMARK. „Je schopný analyzovať akékoľvek zdroje a to bez obmedzení. Neustále rozvíja svoje riešenia, ktoré prinášajú nielen efektívne vizualizácie, ale aj komplexnú platformu, ktorá stavia na governance, teda regulovanom prostredí a enterprise-class manažmente. Práve týmto prístupom sa výrazne odlišuje od konkurenčných riešení,“ vysvetľuje Martin Kostič.

Qlik Sense v centre pozornosti
Správa Gartner Magic Quadrant sa v rámci hodnotenia Qliku pristavila predovšetkým pri dvoch kľúčových produktoch – QlikView a Qlik Sense, z nich sa však analytici sústredili predovšetkým na Qlik Sense. Ide o platformu, ktorá bola svetu predstavená v septembri 2014 a podľa analytikov predstavuje budúcnosť BI.

Riešenie si zakladá na modernom API, používateľskej jednoduchosti a bohatej funkcionalite. Jej využitie v organizácii je naozaj široké. Poskytuje self-service dátové vizualizácie, reporting, dashboardy až po guided analytics, či embedovanú analytiku. Všetky tieto súčasti riešenia Qlik Sense profitujú z unikátneho, patentovaného enginu pre asociatívne vyhľadávanie a indexovanie. V roku 2015 sa stal hlavným produktom Qliku pre nových zákazníkov.

V prípade QlikView aj Qlik Sense analytici Gartnera ocenili in-memory technológie a asociatívnu analytiku, ktoré dovoľujú používateľom vidieť v dátach súvislosti, aké SQL alebo iné tradičné BI technológie nedokážu odhaliť.

„Qlik je a vždy bol disruptívnou silou v BI priemysle,“ hovorí Martin Kostič. „V minulosti data discovery riešenia predstavovali vizionársky koncept, ktorý sa etablovaní vendori snažili zakomponovať do svojich existujúcich riešení. Dnes je však situácia výrazne odlišná. Riešenia z oblasti data discovery a visual analytics predstavujú štandard a najdôležitejšiu vlnu v BI,“ dodáva Martin Kostič.

Qlik je silný aj na Slovensku
Inovatívne riešenia Qliku si našli svojich zákazníkov už aj na Slovensku, predovšetkým vďaka slovenskej spoločnosti EMARK. Tá je najaktívnejším partnerom Qliku v regióne a boli to práve ľudia z EMARKu, ktorí „qlikovské“ riešenia na Slovensko priviezli. Medzi najobľúbenejšie visual analytics nástroje patria QlikView, či inovatívny Qlik Sense. Komplexné portfólio Qliku však dopĺňajú aj ďalšie účinné nástroje ako NPrinting či KliqPlan. V súčasnosti na Slovensku niektoré z riešení Qlik používa viac ako stovka spoločností ako ESET, Martinus, ZUNO Bank, ČSOB Leasing, COOP Jednota a mnohé ďalšie spoločnosti.

SILNÉ STRÁNKY QLIKU PODĽA GARTNERA

Na základe Vášho záujmu Vás budeme kontaktovať.

alebo

Odoslaním formuláru dávam súhlas na zasielanie informácii elektronickou poštou. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať.